OBRÓBKA SKRAWANIEM CNC, FREZOWANIE, TOCZENIE, CIĘCIE, WIERCENIE

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Kontakt z nami

Nie można zaprzeczyć, że w obecnych czasach wszelkiego rodzaju metody produkcyjne nieustannie się rozwijają, oferując coraz więcej możliwości oraz coraz większe usprawnienie wszelkich procesów. Warto zwrócić uwagę między innymi na możliwości, jakie oferuje obróbka skrawaniem. Jest to bowiem rozwiązanie obecnie niezwykle popularne, które stale ewoluuje, ale od wielu lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem na licznych liniach produkcyjnych, w fabrykach oraz przedsiębiorstwach, w których produkcja poszczególnych elementów to jedynie część działalności. Warto dowiedzieć się więcej na temat obróbki skrawaniem CNC, ponieważ mamy do czynienia z naprawdę interesującą technologią.

 

Proces obróbki skrawaniem

 

Warto na samym początku nakreślić, z jakimi materiałami mamy do czynienia w trakcie obróbki skrawaniem, a raczej jakie są dopuszczalne. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: nie ma tutaj praktycznie żadnych ograniczeń. Obróbka skrawaniem może dotyczyć zarówno wszelkiego typu tworzyw sztucznych, jak i metali czy nawet szkła. Wszystko zależy tutaj od złożoności danego elementu oraz tego, w jaki sposób zaprogramuje się urządzenie odpowiadające za proces obróbki skrawaniem CNC. Rodzaj materiału ma tu znaczenie drugorzędne, choć oczywiście pewne ograniczenia istnieją. Można jednak zdecydować się na obrabianie różnych materiałów – chodzi tu chociażby o stale nierdzewne, aluminium i inne. Obróbka CNC przebiega w tym kontekście bardzo sprawnie i bezproblemowo, niezależnie od tego, czy chodzi o metale, czy na przykład drewno.

 

 

Rodzaj obróbki skrawaniem, toczenie wzdłużne tworzyw sztucznych

 

Warto nakreślić również, na czym dokładnie polega proces obróbki skrawaniem oraz czym cechuje się technologia CNC. Przede wszystkim należy mieć świadomość, że mówimy o procesie niemal w stu procentach dyktowanych przez komputer, w związku z czym możemy liczyć na zupełną powtarzalność w trakcie produkcji nawet setek takich samych elementów. CNC to technologia, która pozwala na dokładne zaprogramowanie urządzenia w taki sposób, aby przez długi czas wykonywało dokładnie taki sam rodzaj obróbki. Warto zwrócić uwagę jednak na jeszcze jedną kwestię odróżniającą tę technologię od innego rodzaju obróbek – tutaj zasadniczo powierzchnie obrotowe obejmują obrabiany przedmiot, a ruch posuwowy wykonuje narzędzie, które zostało odpowiednio zaprogramowane. Wpływa to w znacznym stopniu na skuteczność tego zabiegu oraz na doskonałą precyzję względem obrabianego przedmiotu.

 

Skrawanie metali

 

Obróbka skrawaniem CNC polega w dużej mierze na tym, że odcina się niewielkie kawałki materiału, formując optymalny kształt, który uprzednio zostaje zaprogramowany przy pomocy specjalnej technologii przez wykwalifikowanego pracownika. Jest to zatem doskonała metoda produkcji seryjnej, bez której obecnie bardzo trudno wyobrazić sobie zatrważającą liczbę przedsiębiorstw zajmujących się wytwarzaniem różnego rodzaju produktów. Mówimy także o technologii wykorzystującej naprawdę pokaźny szereg czynności, wśród których jest rozwiercanie materiałów, ich szlifowanie, stosowanie frezarki, działania na tokarkach oraz wiele, wiele innych, które są ewenementem pod względem dokładności i precyzji. W związku z tym nie można zaprzeczyć, że obróbka skrawaniem to jedna z najlepszych technologii tego rodzaju, która pozwala względnie tanio i bardzo szybko wytworzyć setki elementów z różnych materiałów.

 

 

Obróbka skrawaniem CNC.

Przebieg procesu obróbki skrawaniem – zasady frezowania złożonych powierzchni przestrzennych

 Współcześnie obróbka skrawaniem różnego rodzaju materiałów stanowi nowoczesną, a zarazem innowacyjną metodę, dzięki której materiał obrabiany uzyskuje kształty o ustalonej geometrii. Niemniej w zależności od wykorzystanej metody kształtowania każdej powierzchni obrobionej można wyróżnić wiele rodzajów obróbki. W niejednym podręczniku obróbki skrawaniem opisano także aspekty wszelkich technologicznych parametrów skrawania, które bezpośrednio odnoszą się do procesu obróbki w ramach zasad frezowania złożonych powierzchni przestrzennych. Odpowiednie zasady wiercenia tzw. otworów długich bądź wiercenia mikrootworów, przeciągania zewnętrznych powierzchni obrotowych, to jedne z najważniejszych elementów frezowania. Także niemniej ważne są również odpowiednie metody plastycznej obróbki gwintów, a sama obróbka skrawaniem dzieli się na obróbkę ścierną oraz obróbkę wiórową. Obróbka wiórowa wykonywana jest narzędziami, które mają z góry ustaloną geometrię, a powstające wióry posiadają określony kształt, który zależny jest od takich czynników jak posuw, rodzaj przedmiotu obrabianego, prędkość skrawania, czy temperatura skrawania.

 

Obróbka skrawaniem cnc, cięcie – obróbka cnc, obrabiarki cnc, frezowanie cnc, toczenie cnc

 

Obróbka skrawaniem cnc to inaczej rodzaj ubytkowej obróbki. Na czym polega obróbka cnc? Technologia cnc to skrawanie mniejszych części materiału, jaki jest obrabiany np. aluminium, a także obróbka stali. W ten sposób obróbka skrawaniem cnc pozwala na usunięcie warstwy materiału, która finalnie przekształcana jest w wiór. W naszej firmie obróbki skrawaniem polegają na bardzo dokładnym ścinaniu.

 

Na czym polega obróbka skrawaniem – tworzywa sztuczne, maszyny cnc, tokarki cnc

Obróbka skrawaniem cnc, także obróbka metali to pozwala sprostać współczesnym wyzwaniem, gdzie nowoczesne maszyny sterowane w sposób zautomatyzowany rozwijają współczesny przemysł. Obróbka cnc pozwala także na obróbkę skrawaniem tworzyw sztucznych. Usługi cnc to szerokie wykorzystanie tokarek cnc, a przede wszystkim obrabiarki cnc, które jest niezastąpiona zarówno przy produkcji jednostkowej, jak i produkcji seryjnej. Obróbka skrawaniem cnc pozwala na obrókę materiału w krótkim czasie na dowolny kształt, a odpowiednie koszty produkcji przy wykorzystaniu narzędzi skrawających są stosunkowo niskie, dając wysoką jakość.

 

 

Obróbka skrawaniem toczenie.

Obróbka skrawaniem frezowanie – frezowanie przeciwbieżne, frezowanie współbieżne

Współcześnie, aby możliwe było sprostanie wysokim standardom, każdy przedmiot obrabiany w zakresie posuwu obrabianego materiału musi charakteryzować się najwyższą jakością. Dlatego na podstawie odpowiedniej konstrukcji obrabiarki i obrabianego przedmiotu, obróbki skrawaniem dokonuje się na maszynach sterowanych numerycznie. W zależności, od jaki przedmiot obrabiany jest obecnie, należy dobrać odpowiednią głębokość skrawania, aby warstwy materiału, a także rodzaj obróbki skrawaniem był wykonany w określonym punkcie. Niemniej należy pamiętać o nadrzędnej zasadzie frezowania tj. od grubego do cienkiego, aby zachować właściwą głębokość skrawania. W ten sposób podczas obróbki przedmiotów możliwe jest uzyskanie małej grubości wióra w miejsce, gdzie wychodzi ostrze frezu. Wyróżnia się rodzaje frezowania, które jednocześnie najczęściej wykorzystuje się w praktyce tj. frezowanie przeciwbieżne, współbieżne oraz frezowanie czołowe, w ramach którego jest prowadzona obróbka.

W przypadku frezowania przeciwbieżnego kierunek obróbki płaszczyzn dokonywany jest w przeciwnym kierunku do ruchu obrotowego narzędzia. Z kolei grubość warstwy skrawanej w miejscu zagłębienia ostrza w dany materiał jest zerowa, ale rośnie do momentu opuszczenia materiału przez ostrze. Warto zaznaczyć, że frezowanie przeciwbieżne to tradycyjna metoda, która najczęściej jest wykorzystywana do powierzchni kształtowych. Z kolei frezowanie współbieżne charakteryzuje się tym, że kierunek ruchu posuwowego np. obrabiarki cnc jest zgodny z kierunkiem jego obrotów na każde powierzchnie obrabiane. Frezowanie współbieżne jest zalecane we wszystkich przypadkach m.in. przy wykonywaniu właściwej głębokości skrawania.

 

Obróbka skrawaniem toczenie – toczenie wzdłużne, toczenie kształtowe

 

Obecnie metody obróbki skrawaniem wykorzystuje się w zależności do tego, jaka jest średnica przedmiotu obrobionego. Każdy przedmiot obrabiany wymaga innej metody. Jedną z nich jest toczenie, gdzie ruch obrotowy wykonuje przedmiot obrabiany, które napędzany jest przez tokarkę. Prędkość obrotowa przedmiotu obrabianego, głębokość skrawania i opór właściwy skrawania zależy od rodzaju obróbki i warstwy materiału. Tym samym w zależności od odpowiednich ruchów narzędzia i przedmiotu obrabianego rozróżnia się toczenie poprzeczne, wzdłużne. Obecnie toczy się przede wszystkim powierzchnie obrotowe, zewnętrzne i wewnętrzne. Wszystkie powierzchnie w zależności od tego, jaka jest średnica, przedmiotu obrabianego mogą być walcowe bądź stożkowe. Podstawowe rodzaje toczenia w zakresie obróbki skrawaniem, wymagają dobrania odpowiednich tokarek odnośnie obrabianego przedmiotu. W procesie toczenia wyróżnić można:

  • tokarki kłowe.
  • tokarki tarczkowe
  • tokarki karuzelowe
  • tokarki rewolwerowe
  • tokarki automatyczne i półautomatyczne.

Tym samym w ramach technik można wyróżnić także toczenie zgrubne, toczenie poziome i toczenie dokładne po powierzchni przedmiotu. Z kolei w zależności od głębokości skrawania przy obróbce skrawaniem ważna jest również prędkość skrawania w zakresie osi obrotu przedmiotu.

 

 

Obróbka skrawaniem wiercenie – przedmiot obrabiany obraca się w przekroju najczęściej kołowym, a celem jest powiększanie średnicy otworu

 

Obróbka skrawaniem za pomocą wiercenia, to nic innego jak skrawanie materiału z wykorzystaniem narzędzia wiertła, które służy do wiercenia otworów w wybranym materiale. W wyniku wiercenia na pełnym materiale odpowiedni materiał obrabiany daje otwór o przekroju kołowym. Niemniej do obróbki otworów wykorzystuje się różne metody wiercenia, co jest zależne także od przedmiotu obrabianego. Wiercenie wykonywane metodą wiercenia wtórnego pozwala na uzyskanie otworu wielokątnego. W zakresie trwałości narzędzia, watro mieć również na uwadze, że podczas obróbki wiertło wykonuje ruch obrotowy i posuwowy, a sam przedmiot obrabiany pozostaje nieruchomy. Wiercenie odbywa często na późniejszym etapie obróbki. Z kolei trzy najważniejsze parametry wiercenia otworu to:

  • uzyskanie głębokich otworów
  • uzyskanie dużej średnicy
  • uzyskanie najwyższego parametru, jakim jest jakość otworu.

Warto również zaznaczyć, że prędkość skrawania zależna jest od tego, jaki otwór chcemy uzyskać. W celu uzyskanie głębokich otworów o dużych średnicach wybór dużej prędkości skrawania będzie najlepszym rozwiązaniem, ale w zależności od przedmiotu obrabianego.

 

Obróbka skrawaniem Chojnice

 

W obróbce metali skrawaniem metalu liczy się dokładność, którą na szczęście obecnie zapewnia komputer sterujący. Jako doświadczone przedsiębiorstwo w obróbce metalu Chojnice frezowanie stali gwarantujemy najwyższej jakości wykonanie zgodnie z obowiązującymi standardami. Niezależnie od tego czy będzie to precyzyjne frezowanie toczenie metali, czy toczenie frezowanie szlifowanie za każdym razem w Państwa ręce oddajemy produkt końcowy zgodny z potrzebami i oczekiwaniami. Tak samo w przypadku obróbki skrawaniem stali nierdzewnej inox.

Obróbka metali Chojnice to rozwiązanie bardzo dokładne, które w przeciwieństwie do konwencjonalnych technik mechanicznej obróbki metali daje gwarancję chirurgicznej precyzji. Z tak dokładną obróbką metali dział konstrukcji stalowych może być zupełnie spokojny o efekt końcowy. W rezultacie wykorzystania przez nas najnowszych urządzeń całkowicie wyeliminowany zostaje czynnik ludzki i zredukowana do minimum zostaje ilość niewłaściwie wykonanych detali. Dlatego z czystym sumieniem polecamy Państwo obróbkę skrawaniem i frezowanie Chojnice!

 

 

 

JESTEŚ ZDECYDOWANY?

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą firmą.
Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie,
dostosowując się do jego potrzeb.